A K T U A L N O Ś C I


XI OGÓLNOPOLSKI ZLOT NIEPODLEGŁOŚCIOWY I POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W miejscu, w którym zimą 1914 roku legioniści Józefa Piłsudskiego stoczyli krwawą bitwę z wojskami rosyjskimi odbyły się w niedzielę, 8 listopada Powiatowe Obchody Święta Niepodległości połączone z XI Ogólnopolskim Zlotem Niepodległościowym. Mowa oczywiście o Łowczówku, gdzie 95 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew dla Polaków w walce o odzyskanie niepodległości.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się w samo południe Mszą Św. w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów, której przewodniczył ks. Piotr Gajda, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po nabożeństwie odbył się apel pamięci, złożono wiązanki kwiatów, salwę honorową oddała Kompania Honorowa 5. Batalionu Dowodzenia 2. Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa. Obecne były poczty sztandarowe wielu organizacji kombatanckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół, jak zwykle nie zbrakło harcerzy oraz (któryś rok z rzędu) Orkiestry Dętej ze Szczepanowic.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością przedstawiciel Prezydenta RP - Marek Surmacz, a ponadto zjawili się inni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnych szczebli. - Pamięć tamtych czasów powinna być dla nas szczególną zachętą do pracy i jak najlepszego kształtowania i wychowywania młodych pokoleń Polaków, w duchu szacunku dla naszej wspólnej historii - mówił podczas uroczystości wójt Pleśnej Wiesław Zimowski. - Świadomi ceny wolności Ojczyzny, pamiętajmy o naszych powinnościach wobec niej. A dumni z naszych poprzedników i pełni wdzięczni wobec nich odważnie i mądrze wykorzystujmy odzyskaną wolność.

Potem program artystyczny zaprezentowała młodzież z Gimnazjum w Łowczówku. Śpiewano pieśni patriotyczne i konsumowano wojskową grochówkę. Organizatorami uroczystości patriotycznych "Łowczówek 2009" były wspólnie samorządy Powiatu Tarnowskiego, gminy Pleśna i gminy Tuchów.

 

 


                                                              Copyright © 2007-2009 Gmina Pleśna