A K T U A L N O Ś C I


SPRAWOZDANIE Z EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU DLA WSZYSTKICH.
PLEŚNA 26 maja - 01 czerwca 2012 r.26 maja 2012 roku rozpoczęliśmy zmagania rekreacyjno - sportowe w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Przystępując do Turnieju Miast i Gmin chcieliśmy zaproponować takie zdarzenia w których mogliby uczestniczyć wszyscy zainteresowani.
Inaugurowała je wycieczka rowerowa, podczas której, pojawiły się akcenty sportowe czyli dwa etapy jazdy indywidualnej na czas. Wycieczkę rozpoczęliśmy o godz. 9:15 wyruszając sprzed budynku Gimnazjum w kilkunastoosobowym gronie. Trasa wyprawy wiodła doliną rzeki Białej w kierunku Łowczowa. Najtrudniejszym odcinkiem trasy była wspinaczka w kierunku Cmentarza Legionistów w Łowczówku. Tam też został przeprowadzony I etap jazdy indywidualnej na czas. Odcinek na którym rywalizowali uczestnicy liczył 900m, od startu do mety wiodąc pod górę. Po jego zakończeniu i chwilowym odpoczynku kontynuowaliśmy wycieczkę. Mijaliśmy Lichwin, Rychwałd, aby dojechać do Lubinki, gdzie zaplanowany był drugi etap jazdy indywidualnej. Liczył on 2km, a trasa była stosunkowo łatwa. Średni czas przejazdu to około 3min 50 s. Pogodny, słoneczny i niezbyt gorący dzień powodowały, że jazda na rowerze była bardzo przyjemna. Przed nami rozpościerały się panoramy Pogórza Ciężkowicko- Rożnowskiego i widoki na dolinę Dunajca. Poprzez Działy Janowickie dotarliśmy do samej rzeki, gdzie na jednej z kamienistych plaż wypoczywaliśmy nieco dłużej. Po zregenerowaniu sił zmierzyliśmy się z najtrudniejszym fragmentem trasy, bardzo stromym podjazdem pomiędzy Gierową a Dąbrówką Szczepanowską, gdzie dojechaliśmy pod tamtejszą szkołę. I tam zaczął się powrót. Ponownie poprzez Lubinkę do Szczepanowic, aby drogą w pobliżu Kościoła wrócić do miejsca gdzie, całe zdarzenie się rozpoczęło. Zakończenie wycieczki wraz z wręczeniem nagród - statuetek i dyplomów dla zwycięzców jazdy indywidualnej na czas odbyło się o 14:30 na dziedzińcu szkoły.
Podczas wycieczki trwającej około 6 godzin przejechaliśmy po terenach naszej Gminy około 40 km, spotykając także innych zroweryzowanych turystów poznających uroki naszego Pogórza. Niektórzy z uczestników mimo iż są mieszkańcami Gminy poznawali także nieznane im jeszcze walory i miejsca rodzinnych terenów.Najlepszymi w jeździe indywidualnej na czas okazali się:

1. Grzegorz Zieliński - 5.37.87 min
2. Jakub Polek - 6.11.50 min
3. Wiktor Polek - 6.16.39 minW niedzielę 27 maja na hali sportowej w Pleśnej odbył się finałowy turniej badmintona. Gry eliminacyjne rozegrane nieco wcześniej wyłoniły uczestników zawodów finałowych. W całym turnieju startowało 200 zawodników. Pomysł na grę w badmintona pojawił się na początku roku szkolnego. Zakupienie podstawowego sprzętu i zachęcenie uczniów do udziału w nauce gry pozwoliło podjąć decyzję o organizacji takich właśnie zawodów. Większość ze startujących bardzo ambitnie podchodziło do każdego spotkania. W każdym z nich uczniowie doskonalili swoje umiejętności, chcąc wygrywać i kontynuować udział w dalszej części turnieju. Ostatecznie w kategorii dziewcząt gimnazjum zwyciężyła Klaudia Jasiak. Kolejne miejsca zajęły Aleksandra Bogacka, Anna Marmol i Patrycja Pytlik. Wśród chłopców wygrał Michał Gawron przed Robertem Osiakiem, Dawidem Drwalem i Danielem Krasem. Należy wspomnieć, iż wszystkie mecze finałowe były bardzo zacięte. Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim startującym dziękujemy za udział i wielkie zaangażowanie w czasie zawodów.


Również w niedzielę zorganizowano turniej piłki nożnej dla najmłodszych. Mogli w nim startować uczniowie klas I i II szkół podstawowych. W zawodach udział wzięło pięć drużyn, a wyniki spotkań były następujące:


1. Pleśna - Wojnicz 1:0
2. TAP - Zakliczyn 2:2
3. Wojnicz - TAP 3:0
4. Unia - Pleśna 0:4
5. TAP - Unia 0:0
6. Zakliczyn - Wojnicz 2:0
7. Unia - Zakliczyn 0:1
8. Pleśna - TAP 2:0
9. Zakliczyn Pleśna 0:3
10. Wojnicz - Unia 1:0


Tabela końcowa:

1. Pleśna
2. Zakliczyn
3. Wojnicz
4. TAP
5. UniaDziękujemy młodym piłkarzom za udział w turnieju, a opiekunom za przygotowanie i prowadzenie drużyny.

28 maja odbyła się ostatnia runda spotkań piłkarskich ligi szkół podstawowych na boisku Orlik. Była to trzecia edycja tych rozgrywek. W całym sezonie w rozgrywkach uczestniczyło osiem zespołów z sześciu szkół naszej Gminy. Każdy mecz to nowe doświadczenie dla młodych piłkarzy. Celem całej ligi było doskonalenie umiejętności piłkarskich i zachęcenie do udziału w systematycznych zajęciach szkoleniowych w Uczniowskim Klubie Sportowym. Na zakończeniu i podsumowaniu rozgrywek była obecna Wójt Gminy Pleśna Pani Marta Rzepa. Podziękowała młodym sportowcom za udział i wielkie zaangażowanie. Życzyła wielu sukcesów sportowych w dalszym życiu i zachęcała do udziału wszystkie drużyny wraz z opiekunami w kolejnej edycji. Pani Wójt i Pan Józef Knapik - Radny Powiatu tarnowskiego wręczali nagrody. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar, piłkę i dyplom. Trzy pierwsze miejsca medale. Najlepszym strzelcem ligi został zawodnik SP w Świebodzinie Michał Bober. Za strzelenie 33 bramek otrzymał pamiątkową statuetkę. Puchary ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, natomiast pozostałe nagrody przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy w Pleśnej.Liga piłki nożnej - etap "Orlik"

1. Pleśna II - Janowice 0:0
2. Rzuchowa - Lichwin 2:1
3. Świebodzin - Szczepanowice 4:0
4. Pleśna I - Janowice 6:0
5. Pleśna II - Rzuchowa 1:1
6. Lichwin - Świebodzin 0:0
7. Rzuchowa - Szczepanowice 1:0
8. Pleśna I - Pleśna II 10:0
9. Janowice - Świebodzin 0:9
10. Lichwin - Szczepanowice 3:0
11. Pleśna I - Rzuchowa 1:0
12. Pleśna II - Lichwin 1:1
13. Janowice - Rzuchowa 0:3
14. Pleśna I - Szczepanowice 2:1
15. Świebodzin - Pleśna II 9:1
16. Lichwin - Janowice 3:0
17. Rzuchowa - Świebodzin 0:3
18. Szczepanowice - Pleśna II 4:0
19. Pleśna I - Lichwin 3:1
20. Janowice - Szczepanowice 0:3
21. Pleśna I - Świebodzin 0:7Tabela końcowa:

1. Świebodzin I - 25pkt
2. Pleśna I - 20pkt
3. Rzuchowa - 19pkt
4. Lichwin - 12pkt
5. Szczepanowice - 9pkt
6. Świebodzin II - 9pkt
7. Pleśna II - 3pkt
8. Janowice - 2pktTrzecią imprezą tego dnia był VI turniej piłki ręcznej chłopców o "Puchar Wójta Gminy Pleśna". Turniej jak co roku jest podsumowaniem sezonu dla chłopców biorących udział w zajęciach i zawodach piłki ręcznej w ciągu roku szkolnego. Zmianą w porównaniu z latami ubiegłymi było uczestnictwo zespołów w dwóch kategoriach wiekowych, rocznik 1998 i rocznik 1996-97.
Uczestnikami byli uczniowie z Radomyśla Wielkiego, Zespołu Szkół w Tuchowie i Pleśnej. Grano systemem "każdy z każdym".Wyniki spotkań: rocznik 1998

1. Radomyśl W. - ZS w Tuchowie 13:11
2. Pleśna - ZS w Tuchowie 16:11
3. Radomyśl W. - Pleśna 13:11Tabela końcowa:

1. Radomyśl Wielki
2. Pleśna
3. ZS w TuchowieWyniki spotkań: rocznik 1996-97

1. Radomyśl W. - ZS w Tuchowie 14:8
2. Pleśna - ZS w Tuchowie 7:10
3. Radomyśl W. - Pleśna 5:4Tabela końcowa:

1. Radomyśl Wielki
2. ZS w Tuchowie
3. PleśnaPuchary, medale i dyplomy wręczała Pani Wójt Gminy Pleśna Marta Rzepa i Dyrektor Gimnazjum Pan Mieczysław Gąciarz. Najlepsi zawodnicy poszczególnych zespołów otrzymali statuetki i koszulki sportowe. Wygrana chłopców z Pleśnej w starszej kategorii nad drużyną z Tuchowa to udany rewanż za porażkę w czasie zawodów powiatowych w Skrzyszowie w kwietniu tego roku.


Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali:

Oliwer Łątka, Piotr Szęszoł z Radomyśla, Angelika Adamczyk, Konrad Dykas z Tuchowa, Jakub Chruściel, Marcin Mania z Pleśnej.Zaplanowany bieg masowy dziewcząt i chłopców został przeprowadzony 29 maja we wtorek. Był to II bieg ku czci Błogosławionego Jana Pawła II. Celem biegu był udział jak największej ilości młodzieży naszej Gminy.
W czterech kategoriach wiekowych startowało łącznie 236 zawodników.
W kategorii dziewcząt klas IV - VI 56 zawodniczek, w kategorii chłopców klas IV - VI 57 zawodników, w kategorii dziewcząt gimnazjum 40 zawodniczek, natomiast w kategorii chłopców gimnazjum 83 zawodników. Bieg odbył się w okolicach Kościoła parafialnego i liczył dwie pętle dla każdej kategorii. Nagrody wręczali dyrektorzy Pani Marzena Misaczek i Pan Mieczysław Gąciarz .


Najlepsza 10 w poszczególnych biegach:

Dziewczęta klasy IV - VI

1. Klaudia Sawczak
2. Wiktoria Skowron
3. Julia Szymańska
4. Paulina Bernaś
5. Maria Tymańska
6. Weronika Plebanek
7. Monika Sowa
8. Liliana Jarek
9. Sara Drwal
10. Weronika Zelek


Chłopcy klasy IV - VI

1. Przemysław Brach
2. Patryk Gacek
3. Łukasz Kaczmarek
4. Karol Włodek
5. Daniel Sajdak
6. Dominik Starostka
7. Bartłomiej Zabawa
8. Jakub Gąsior
9. Arkadiusz Gąsior
10. Mateusz Cherjan


Dziewczęta - gimnazjum

1. Dominika Brzęczek
2. Natalia Juszczak
3. Natalia Ślaga
4. Izabela Żaba
5. Patrycja Pytlik
6. Beata Krawiec
7. Klaudia Kalita
8. Agata Warchoł
9. Oliwia Rzepka
10. Joanna Sobarnia


Chłopcy - gimnazjum

1. Adrian Gawron
2. Rafał Okaz
3. Robert Osiak
4. Maksymilian Witek
5. Sylwester Patyk
6. Mateusz Maślanka
7. Szymon Ryba
8. Jakub Chochołowicz
9. Grzegorz Sikora
10. Łukasz MichałekRównież 28 maja w godzinach popołudniowych na hali przy Gimnazjum w Pleśnej został rozegrany Turniej Dwójek Siatkarskich. Mogli w nim uczestniczyć uczniowie gimnazjum, szkół średnich i dorośli. Do zawodów zgłosiło się 18 par. Ostatecznie do zawodów przystąpiło 14 drużyn. Były to pary męskie, żeńskie i mieszane. Grano systemem brazylijskim - do dwóch przegranych. Każdy mecz trwał 10 min. Uczestnicy pod nadzorem organizatora sami sędziowali. Z tego zadania wywiązali się bardzo dobrze. Atmosfera była bardzo sympatyczna. Po ostatnim finałowym spotkaniu pierwsza trójka turnieju otrzymała statuetki, piłki i dyplomy.


Najlepsze pary turnieju 2011:

1. Krystian Baran - Marcin Lisowski
2. Michał Gawron - Klaudiusz Paciora
3. Robert Osiak - Arkadiusz Sorys
4. Karolina Baran - Dorota Przydział


Test Coopera został zaplanowany i przeprowadzony w środę i w czwartek 30 i 31maja. Test szacuje wytrzymałość krążeniowo - oddechową. Przeznaczony dla osób od 13 roku życia, aktywnych fizycznie na poziomie rekreacyjnym lub wyczynowym. Zadanie testowe polega na przebiegnięciu jak największego dystansu w ciągu 12 min, według tabel uwzględniających wiek i płeć. Miejscem testu powinna być równa, utwardzona powierzchnia. Biegamy po pętli o znanej długości. Od uczestników nie wymaga się ciągłego biegu, przez część dystansu można maszerować. Pokonany dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla wieku i płci komórce tabeli. Jeśli jest on gorszy niż "przeciętny" lub "zadawalający" , są powody do niepokoju. W naszym przypadku test został przeprowadzony na boisku sportowym LKS "Pogórze". Do testu przystąpiło 163 uczniów szkół gimnazjalnych i dwie osoby dorosłe. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do testu przystąpi zdecydowana większość osób dorosłych.


Najlepsze wyniki wśród startujących uzyskali:

w roczniku 13-14 lat - Oliwia Rzepka - 2495m i Radosław Knapik - 2910m
w roczniku 15-16lat - Sara Kłósek - 2410m i Piotr Kula - 2730mZabawy i gry dla przedszkolaków odbyły się 30 maja. Dzieci z Przedszkola z Pleśnej, Rzuchowej i oddziałów przedszkolnych z Janowic i Lichwina rywalizowały między sobą na hali sportowej. To kolejne spotkanie dzieci przedszkolnych naszej Gminy. Chodziło o dobrą zabawę, i przez cały czas jej nie brakowało. W czasie zabaw i przerw było widać wielką radość w oczach najmłodszych. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania. Zabawa była bardzo zacięta i wyrównana. Ostatecznie wszystkie dzieci zwyciężyły. W zabawach uczestniczyło ponad 125 dzieci. Organizator bardzo dziękuje wszystkim opiekunom, dyrektorom przedszkoli za udział w tej bardzo sympatycznej i miłej imprezie. Widząc pozytywną reakcję naszych najmłodszych, należy stwierdzić że organizowanie tych zabaw to strzał w dziesiątkę. Na zakończenie Pan dyrektor zaprosił wszystkich za rok.
Pamiątkowy puchar, dyplom i artykuły dydaktyczno - sportowe dzieciom wręczali Pani Skarbnik Gminy Joanna Krochmal i Dyrektor Gimnazjum w Pleśnej Pan Mieczysław Gąciarz.
Ostatni dzień Tygodnia Sportu przypadał w piątek pierwszego czerwca. Właśnie w tym dniu w kilku szkołach naszej Gminy zorganizowano Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka. Zabawy i gry dla dzieci i młodzieży, gry zespołowe, zawody lekkoatletyczne, to główne atrakcje dnia sportu. Uczestniczyło w nich kilkuset uczniów. Dobra zabawa, bicie rekordów szkoły w poszczególnych konkurencjach, rywalizacja między klasami dopingowała uczestników do wzmożonego wysiłku.
Wszystkie wymienione imprezy sportowe zostały przeprowadzone zgodnie z tematyką programową tygodnia sportu. Uczestniczyło w nich 1840 zawodników. Organizatorem tych zawodów było Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna oraz Gimnazjum w Pleśnej. Współorganizatorami były poszczególne szkoły organizujące Dzień Sportu w swojej placówce. Centrum Kultury dzięki uprzejmości Pani dyrektor Jolancie Kuczera - Stankowskiej zapewniło piękne nagrody dla uczestników w postaci nagród rzeczowych, pucharów, medali, dyplomów, jak również dowóz dzieci na poszczególne imprezy.
Organizator Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich dziękuje wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w tegorocznej edycji turnieju miast i gmin.


 

 


                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna