A K T U A L N O Ś C I


POWIATOWE I GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW W PLEŚNEJ

Wieńce z gminy Zakliczyn oraz z Woźnicznej zostały najwyżej ocenione podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego, zorganizowanych wspólnie z Dożynkami Gminy Pleśna, które odbyły się w niedzielę, 29 sierpnia na terenach przyległych do Centrum Kultury, Sportu i Promocji. Była (na szczęście) dobra pogoda, wielu uczestników, a to może oznaczać, że zabawa się udała. Powiatowe święto plonów zorganizowano po raz dwunasty, ale pierwszy raz odbyło się w gminie Pleśna.

Organizatorzy w sobotę spoglądali w niebo (którego nie było widać) - deszcz i chmury oraz zimny wiatr powodowały zmartwienie i niepokój. Jednak niedziela okazała się na szczęście cieplejsza, słońca (wyglądającego zza chmur, ale jednak) było więcej...

Pleśna - na co zwracali uwagę przyjezdni - przygotowała się jak mogła najlepiej. Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, a następnie korowód dożynkowy przeszedł w okolice Centrum Kultury, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody. Tam wszystkich serdecznie witali starostowie dożynek - Marek Piekielniak i Zofia Majorek.

Po przedstawieniu obrzędu dożynkowego przez "Świerczkowiaków", głos zabrali starosta tarnowski Mieczysław Kras i wójt gminy Pleśna Wiesław Zimowski.

Starosta podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w tegoroczne zbiory, które były wyjątkowe - najpierw deszcze a potem upały spowodowały, że żniwa okazały się trudne i plony mniejsze niż w latach poprzednich. - Ale rolnik zawsze cieszy się z tego, co zbierze i nawet za te mniejsze plony też musimy podziękować - stwierdził.

Z kolei wójt Zimowski przypomniał o trudnych, tegorocznych zdarzeniach na terenie gminy. Podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców. Przypomnijmy - Pleśna najbardziej została dotknięta osuwiskami, które odebrały wielu rodzinom dorobek życia. Dlatego, aby im pomóc, tegoroczne dożynki miały skromniejszy wymiar. Starostwo Powiatowe w Tarnowie wspólnie z samorządem gminy Pleśna i firmą Poldim, która miała przekazać pieniądze na tzw. gwiazdę wieczoru zdecydowały, że przekażą materiały budowlane najbardziej poszkodowanym rodzinom. W ten sposób trzy rodziny dostały cegłę na budowę domów za kwotę blisko 20 tys. zł. Zakupiono ją po promocyjnych cenach w firmie Leier.

Wyrazy uznania i wdzięczności rolnikom za trud ich pracy przekazali zaproszeni goście - minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, wicemarszałek Roman Ciepiela i wicewojewoda Stanisław Sorys. Obecni byli posłowie - Michał Wojtkiewicz, Edward Czesak, Józef Rojek, Urszula Augustyn, Andrzej Sztorc oraz wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin.

W trakcie, gdy trwały przemówienia, specjalne jury oglądało wieńce dożynkowe - zarówno z gminy Pleśna, jak i te przywiezione na konkurs powiatowy. Nagrody - w dwóch kategoriach - wręczono po prezentacji wieńców i grup wieńcowych - barwnych, nieraz dowcipnych i stylizowanych na staropolskie obrzędy dożynkowe. Sporo grup pojawiło się w strojach, które królowały na polskiej wsi podczas żniw 100 i więcej lat temu.


W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:

I miejsce i nagrodę - Gminie Zakliczyn (750 zł)

II miejsce i nagrodę - Gminie Ryglice (600 zł)

III miejsca i nagrody - Gminie Ciężkowice i Gminie Rzepiennik Strzyżewski (po 500 zł)


W kategorii wieńca współczesnego przyznano:

I miejsce i nagrodę - Gminie Pleśna - wieniec z Woźnicznej (650 zł)

II miejsce i nagrodę - Gminie Wojnicz (500 zł)

III miejsce i nagrodę - Gminie Tarnów - (400 zł)


Komisja przyznała dodatkowo dwa wyróżnienia: Gminie Tuchów oraz Gminie Szerzyny (po 250 zł). Pozostałe grupy wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne po 200 zł.

Z gminy Pleśna wieńców było dziewięć. Na ogólnopolskich dożynkach w Częstochowie gminę będzie reprezentował wieniec z Rychwałdu - koszty wyjazdu tradycyjnie pokryje przewodniczący Rady Gminy Leszek Nowicki. Dwa wyróżnione wieńce (w tym wieniec z Woźniczej, który został wytypowany do przeglądu powiatowego) otrzymały nagrody pieniężne po 500 zł, pozostałe - po 350 zł.

Wieńce budziły zachwyt widzów - szczególnie tych spoza ziemi tarnowskiej, bowiem w Pleśnej sporo było osób, które wypoczywały w powiecie tarnowskim i specjalnie zostały np. jeden dzień dłużej (wypoczynek kończy się z reguły w sobotę), aby zobaczyć, jak wyglądają małopolskie dożynki. Po rozdaniu nagród dla grup wieńcowych przyszedł czas na świętowanie - na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy", który pokazał swoje wysokie umiejętności, a później orkiestra ze Szczepanowic pokazała, że "jest w orkiestrach dętych siła".

Podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna na publiczność czekało wiele atrakcji: degustacje lokalnych potraw, stoiska rękodzieła artystycznego i wesołe miasteczko. Wieczorno-nocna zabawa taneczna w temperaturze 10 stopni też była udana - niektórzy wrócili do domów grubo po północy…

 

 


                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna