A K T U A L N O Ś C I


PLEŚNA SMAKIEM CZARUJE

Naturalne, wiejskie i zdrowe produkty, ginące rzemiosła oraz mnóstwo dobrej zabawy. Tak prezentowało się centrum Pleśnej 24 lipca!

W niedzielne popołudnie, 24 lipca Gmina Pleśna - skądinąd nazywana "zagłębiem owoców miękkich" przeżywała coroczne Święto Owoców i Produktów Pszczelich. Dziewiąta odsłona imprezy odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, jak i pod Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Podobnie jak rok temu pogoda do końca nie dopisała, jednakże gorąca atmosfera święta przyciągała do centrum Pleśnej coraz to więcej mieszkańców i przyjezdnych.

Na nowym pleśnieńskim placu zaprezentowało się 30 wystawców. Większość z nich to regionalni producenci smacznej, zdrowej żywności. Każdy mógł skosztować, a także zakupić wybrany przez siebie rarytas. W tym roku również w Pleśnej pojawili się nietypowi goście - wykonawcy ginącego rzemiosła: kowal, garncarka oraz wikliniarz. Kto czuł się na siłach, mógł na chwilę wystąpić w roli wytrawnego rzemieślnika. W Pleśnej gościły nadto stoiska z biżuterią i roślinami doniczkowymi; bezpłatnych konsultacji udzielali pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Namiot Gazety Krakowskiej przygotował ciekawą atrakcję w postaci pamiątkowej fotografii zamieszczanej na jednostronicowej darmowej broszurce.

Kolejną atrakcją święta były z pewnością występy regionalnych kapel ludowych. Jako pierwsi zaprezentowali się ZPiT Łoniowiacy wraz z kapelą z Dębińskiego Centrum Kultury. Publiczność miała także okazję podziwiać w tańcu i śpiewie ZPiT Mały Gwoździec, wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Szczepanowice oraz miejscowej kapeli Pleśnianie. Po zakończeniu oficjalnej części imprezy łódzki zespół The Bootels - gwiazda wieczoru - bawił wszystkich utworami Beatlesów.

Na sali widowiskowej Centrum Kultury lokalni artyści zaprezentowali swoje działa pod wspólną nazwą II Wystawa Dzieł Ludzi Twórczych Naszej Gminy. Uwagę przyciągały rzeźby w drewnie Edwarda Cicha, kompozycje kwiatów oraz cudna suknia Alicji Podstawskiej - Knapik, ikony Beaty Olszewskiej, prace plastyczne Kingi Kołodziej, Joanny Łobody, Wioletty Bijak i Małgorzaty Hajduga oraz poezja i proza lokalnych literatów: Wacława Hajdugi, Wiesławy Broda, Ewy Ogorzelec, Marii Wajda, Urszuli Kołodziej, Kazimierza Olszewskiego, Pauliny Biga.

Jak co roku sporo emocji wzbudziły konkurs "Pleśnieński smak", rozstrzygniecie konkursu na "Najładniejszy Ogródek Przydomowy" oraz najatrakcyjniejsze stoisko święta. Laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, otrzymali także bardzo atrakcyjne nagrody z rąk Stanisława Sorysa, Mirosława Banacha oraz Stanisława Burnata. W skład komisji konkursu na najsmaczniejsze wyroby weszli: Przewodnicząca - Helena Kawula - specjalista ds. żywienia MODR Karniowice, Michał Wojtkiewicz - Poseł na Sejm RP, Stanisław Sorys - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Mirosław Banach - Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego, Stanisław Burnat - Wójt Gminy Pleśna oraz Sekretarz Komisji - Jolanta Zych - doradca MODR Karniowice.

W kategorii napoje, wina i nalewki:

I miejsce dla Winnicy "Zawisza", Mariusza Chryka z Wesołowa za - wino "Irys" białe, półwytrawne oraz wino "Monarch" czerwone, półwytrawne,
II miejsce dla Winnicy "Zadora" Zofii Michałowskiej ze Szczepanowic za - wino "Rondo" czerwone rocznik 2010, wino "Cuvee" białe rocznik 2010 oraz wino "Cuvee" czerwone.
III miejsce dla Winnicy "Michałowin" Doroty Kuna z Rzuchowej za wino czerwone półwytrawne.

W kategorii desery, ciasta i wypieki:

I miejsce dla Gospodarstwa Agroturystycznego "U Dajany" Danuty Kostrzyńskiej z Jastrzębi za naleśniki orkiszowe z sosem malinowym,
II miejsce zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Świerkami" Doroty Kuczera z Pleśnej za "owocową wyspę",
III miejsce dla Gospodarstwa Rolnego Jana Czaja z Rzuchowej za mus jabłkowo - borówkowy.

W kategorii potrawy domowe:

I miejsce dla Gospodarstwa Agroturystycznego "Ziołowa Dolina" Barbary Zych z Kończysk za kluski zawijane z bigosem z cukinii,
II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" z Dębna za golonkę w piwie z sosem pomidorowym,
III miejsce uzyskało Gospodarstwo Agroturystyczne "U Zochy" Zofii Gromba z Janowic za węgorza w warzywach.

W kategorii miody:

I miejsce przypadło Kołu Pszczelarzy z Pleśnej Piotra Antoszewskiego za miód akacjowy,
II miejsce przypadło Pasiece Wędrownej Kornela Burnata z Chojnika za mód spadziowy,
III miejsce dla Pasieki Wędrownej Zdzisława Karwata z Lichwina za pierzgę w miodzie.

W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wygrał Mariusz Chryk z Wesołowa.

Konkurs na "Najładniejszy Ogródek Przydomowy" tak naprawdę odbył się 15 lipca, kiedy to Komisja w składzie: Przewodnicząca - Ewa Iwaniec, Zastępca Przewodniczącego - Aneta Woźniak oraz Sekretarz Jolanta Zych, wizytowała 10 ogrodów zgłoszonych do konkursu. Wynikiem prac komisji:

I miejsce przypadło dla ogrodu Pani Beaty Szczepanik z Rzuchowej,
II miejsce przypadło dla ogrodu Państwa Urszuli i Wacława Pyrdów z Łowczówka,
III miejsce dla ogrodu Pani Haliny Marynowskiej z Pleśnej,
IV miejsce dla ogrodów Pani Agnieszki Przebiędy z Łowczówka oraz Pani Małgorzaty Skruch z Lichwina.
Wyróżnienie specjalne: kolekcjonerski ogród botaniczny Pana Ryszarda Kozika z Pleśnej. Gratulujemy zwycięzcom wszystkich konkursów.

Zabawa taneczna do późnych godzin nocnych odbyła się w rytm muzyki znanego w Pleśnej zespołu "Sekret". W przyszłym roku jubileusz 10-lecia Święta. Dzisiaj już zapraszamy na wspólną zabawę i najlepsze w regionie smakołyki. Dziękujemy wszystkim sponsorom, za wkład w realizację IX Święta Owoców: Marszałkowi Województwa Małopolskiego Markowi Sowie, który ofiarował Gminie Pleśna 20 tys. zł. na organizację święta, Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Zakładom Azotowym w Tarnowie - Mościcach, Małopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Patronem medialnym imprezy były: RDN Małopolska, Gazeta Krakowska i TVP Kraków. Za stronę organizacyjną imprezy odpowiadali: Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna we współpracy z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego.

 

 


                                                              Copyright © 2007-2011 Gmina Pleśna