A K T U A L N O Ś C I


Owocowe smakołyki i pszczele przysmaki - XI Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna

Jedenaste święto sadowników i pszczelarzy objęło swym programem dwa dni. Organizatorzy, tj. Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna oraz Gmina Pleśna postarali się, by w sobotę i niedzielę, 20 - 21 lipca nikt nie narzekał na brak wrażeń. Pogoda również dopisała.

Sobotnie popołudnie rozpoczęły dwa koncerty tarnowskich zespołów rockowych. Zespół "Pyroskop" prezentował własne, oryginalne utwory, zaś gwiazda wieczoru - "Big Cafe" zaskoczyła zabranych profesjonalnie wykonanymi hitami z zagranicznych list przebojów lat osiemdziesiątych. Sobotni program Święta zamykała zabawa taneczna z udziałem popularnego w regionie zespołu "Forte" z Janowic. Młodzież i dorośli bawili się do późnych godzin nocnych w rytm polskich szlagierów. Pierwszego dnia w centrum Pleśnej najmłodsi mogli już rozpocząć zabawę na mini placu zabaw. Głodni i spragnieni mogli liczyć na ciepły grillowy posiłek oraz łyk zimnych soków i piwa serwowanych przez firmę Al.Capone.

Drugiego dnia Święta do Pleśnej nadciągnęły setki osób, w tym przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich i centralnych. Gmina Pleśna gościła tego dnia m.in. Urszulę Augustyn i Józefa Rojka - Posłów na Sejm RP, Stanisława Sorysa - Członka Zarządu Województwa Małopolskiego, Mieczysława Krasa - byłego Starostę Powiatu Tarnowskiego, Bronisława Dutkę - Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Grzegorza Dudę - Przewodniczącego Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej.

To zapewne główna atrakcja - stoiska z smakowitą, zdrową i tradycyjną żywnością - oraz możliwość skosztowania apetycznych smaków regionu decydują o wciąż rosnącej popularności imprezy. W tym roku pleśnieńskie place wypełniło 11 stoisk z żywnością oraz 10 stoisk z biżuterią, ceramiką, gobelinami, szmaciankami, szeroko pojętymi wyrobami rękodzielniczymi. Przed Urzędem Gminy rozstawiono dla dzieci tzw. "dmuchańce": zamek zjeżdżalnię, gąsienicę, i po raz pierwszy w Pleśnej eurobungge. Smakołyki, w tym lody i watę cukrową serwowano przez całe popołudnie. W ramach kampanii "Festiwal Dobrego Piwa" firma Al.Capone promowała tradycyjnie warzone, krótkoterminowe - a przez to zdrowsze i smaczniejsze - siedem gatunków piwa. Największą popularnością cieszyły się Piwo Grybowskie czy Lwówek. Także po raz drugi gościło u nas stoisko "Zasmakuj w Małopolsce", zorganizowane przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Krakowie. Kampania ta specjalizuje się w promocji tradycyjnych produktów spożywczych województwa. Skosztować można było m.in.: oscypka, bryndzę podhalańską, chleb prądnicki, obwarzanki krakowskie, kiełbasę lisiecką.

Organizatorzy zadbali o fantastyczną oprawę artystyczną Święta. Prowadząca imprezę Monika Faron - Miśtak - prezenterka RDN Małopolska - zapowiadała kolejne występy, głównie zespołów i kapel ludowych. Szczególnie przypadł do gustu publiczności ZPiT "Mszalniczanie", pojawiający się na scenie w dwóch odsłonach. Gromkimi brawami nagrodzono także kapelę "Pleśnianie" oraz występ żeńskiej grupy wokalnej "Raggi di Sole" z Rzuchowej, prowadzonej przez Panią Dorotę Przęczek. Pod kierownictwem Janusza Cierlika folklor krakowiaków wschodnich prezentowały Dziecięce ZPiT z Gminy Pleśna oraz Siemiechowa. Dodatkową niespodzianką były dwa konkursy poprowadzone przez Sławomira Skowrona w ramach "Festiwalu Dobrego Piwa".

Tradycyjnie imprezie towarzyszył konkurs kulinarny "Pleśnieński Smak", przeprowadzony w trzech kategoriach. Tegoroczny skład komisji przedstawiał się następująco:
Przewodniczący:
Helena Kawula - specjalista ds. żywienia MODR Karniowice, PZDR Tarnów
Członkowie:
Urszula Augustyn - Poseł na Sejm RP
Urszula Hajduga - Radna Gminy Pleśna
Eugeniusz Tadel - Kierownik PZDR Tarnów
Grzegorz Duda - Przewodniczący Rady Powiatowej MIR
Sekretarz: Jolanta Zych - MODR Karniowice, PZDR Tarnów

Po degustacji i długich naradach, Komisja na postawie kryteriów: oryginalność receptury i estetyka podania, smak potrawy, nawiązanie do lokalnej tradycji, wyłoniła laureatów:

Kategoria potrawa domowa:
I miejsce: Marek i Józefa Ciombor z Gospodarstwa Agroturystycznego "Czarna Sosna"
z Ryglic za "Królika spod Czarnej Sosny",
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" z Dębna za pamułę,
III miejsce: Zofia Gromba z Gospodarstwa Agroturystycznego "U Zochy" z Janowic za pieczeń z kurczaka w sosie pomidorowo - jabłkowym.

Kategoria miody:
I miejsce: pasieka leśna Zdzisława Karwata z Tuchowa za pierzgę w miodzie,
II miejsce: pasieka wędrowna Kornela Burnata z Chojnika za miód spadziowy iglasty,
III miejsce: pasieka Wiesława Skrucha z Janowic za miód lipowy.

Kategoria desery, ciasta, wypieki:
I miejsce: Teresa Filipowicz z Gospodarstwa Ekologicznego w Mogilnie za sernik przekładany borówkami,
I miejsce: Lokalna Grupa Działania Dunajec - Biała za ciasto fasolowo - owocowe z fasoli "Piękny Jaś z Doliny Dunajca",
II miejsce: Dorota Kuczera z Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Świerkami" w Pleśnej za sernik domowy z brzoskwiniami,
II miejsce: firma "MARCEPAN" z Pleśnej za tort "Malinowy Król",
III miejsce: Leszek Bartoń z Gospodarstwa Agroturystycznego "Bartuś" z Koszyc Małych za maccę z dżemem wiśniowym.

W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko XI Święta Owoców znów bezkonkurencyjne okazało się Koło Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" z Dębna. XI Święto Owoców
w Pleśnej mocnym akcentem zakończył koncert Orkiestry Dętej Szczepanowice.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom i firmom zaangażowanym
w to lipcowe wydarzenie, w szczególności:
- firmie Al.Capone S.C. na ręce Sławomira Skowrona,
- Grupie Azoty S.A. z prezesem Pawłem Jarczewskim,
- Starostwu Powiatowemu w Tarnowie na ręce starosty Romana Łucarza,
- Małopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Karniowicach na ręce prezesa Bronisława Dutki,
- Sekretariatowi Regionalnemu KSOW Województwa Małopolskiego oraz Pani Magdalenie Doniec,
- Małopolskiej Izbie Rolniczej na ręce prezesa Ryszarda Czaickiego,
- Robertowi Pytel - właścicielowi PPHU "METALEX",
- Stanisławowi Kocikowi z PPHU "El-Stach",
- Dyrekcji Banku Spółdzielczego "Rzemiosła" w Pleśnej w osobie Teresy Urbańskiej,
- Pani Monice Faron - Miśtak za tak swobodne i profesjonalne poprowadzenie imprezy.
Organizatorzy składają również serdecznie podziękowania Patronom Medialnym Święta, tj. rozgłośni RDN Małopolska, TVP Kraków oraz Gazecie Krakowskiej, której stoisko terenowe w niedzielę oferowało atrakcyjne wydruki fotograficzne, będące pamiątką z imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy:                                                              Copyright C 2007 Gmina Pleśna