A K T U A L N O Ś C I


TAKI SMAK TYLKO W PLEŚNEJ...

W Pleśnej w minioną niedzielę odbyło się po raz siódmy święto owoców i produktów pszczelich. Swoje wyroby prezentowali producenci owoców z regionu, lokalne firmy, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich oraz oczywiście pszczelarze. Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy przydomowy ogródek w gminie Pleśna, odbył się konkurs tańca towarzyskiego i turniej piłkarski zakładów pracy.

Jury, złożone z przedstawicieli samorządu gminy Pleśna oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skosztowało wszystkie przygotowane smakołyki i przyznało nagrody w czterech kategoriach w konkursie "Pleśnieński Smak 2009". W kategorii "potrawy domowe" pierwsze miejsce zdobył bukiet warzyw po janowicku pani Zofii Gromba, drugie - sandacz z pieczarkami po janowicku z gospodarstwa agroturystycznego pani Jadwigi Sikora, a trzecie chleb ze smalcem i ogórkiem, serwowany przez panią Jadwigę Kostrzyńską z Jastrzębiej.

W kategorii "ciasta i wypieki" zwyciężyła nutella z borówkami firmy Marcepan z Pleśnej, drugie miejsce przyznano rogalikom janowickim z jagodami pani Barbary Bała, a trzecie rurkom, orzeszkom i sernikowi po batylowsku, przyrządzonym przez panią Dorotę Kuczerę z Pleśnej. W kategorii "napoje i nalewki" członkom jury najbardziej smakował trójniak naturalny z gospodarstwa Pawła Gaca z Zakliczyna oraz surowy sok malinowy z maliny "Laszka", zgłoszony przez Nieformalną Grupę Producentów Owoców Jagodowych z Pleśnej.

Natomiast w kategorii "miody" wygrała pierzga w miodzie Koła Pszczelarzy z Tuchowa, niżej sklasyfikowany został miód spadziowy z pasieki wędrownej Kornela i Błażeja Burnatów z Chojnika oraz miód lipowy Koła Pszczelarzy z Pleśnej.

Ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszy przydomowy ogródek w gminie Pleśna. W tym roku mianem tym okrzyknięty został ogród Bernadetty Włodek z Pleśnej, na medalowych miejscach sklasyfikowano też ogrody Bogusławy Żurowskiej z Rychwałdu, Doroty Sutkowskiej ze Świebodzina i Marii Krakowskiej z Janowic, a nagrodę specjalną przyznano Zofii Buczak z Pleśnej.

W ramach imprez towarzyszących świętu owoców i produktów pszczelich na boisku "Orlika" rozegrano turniej piłki nożnej zakładów pracy z gminy Pleśna, a w sali widowiskowej Centrum Kultury trwał 10-godzinny maraton tańca towarzyskiego.

 

 


                                                              Copyright © 2007-2009 Gmina Pleśna