A K T U A L N O Ś C I


O LICHWINIE BĘDZIE SIĘ DOBRZE MÓWIĆ...

Z tegorocznej mąki wypieków skosztujcie, o Lichwinie jak najlepiej mówcie - tymi słowami witano gości tegorocznych dożynek gminy Pleśna, których w tym roku gospodarzem był Lichwin. Dopisało wszystko - była piękna, słoneczna pogoda, na uroczystości zjawiło się sporo zaproszonych gości, jak również mieszkańców naszej gminy, sołectwa przygotowały ładne wieńce dożynkowe, była świetna zabawa do samego rana.

Najpierw było podziękowanie Bogu na tegoroczne plony - uroczystą mszę św. dożynkową w kościele parafialnym w Lichwinie celebrował miejscowy proboszcz ks. Jan Kwarciński w asyście innych kapłanów. Potem korowód dożynkowy przeszedł na plac przed remizą OSP. Tam wszystkich serdecznie witali starostowie dożynek - Anna Iwaniec i Krzysztof Gawron. Mieszkańcy Lichwina zaprezentowali tradycyjny obrzęd dożynkowy, a wójt Wiesław Zimowski dokonał symbolicznego ścięcia ostatnich kłosów zboża. - Ziemia jest warsztatem pracy dla rolnika, to z niej czerpiemy wszystko, co jest potrzebne do życia. Dlatego z wdzięcznością pochylamy dzisiaj głowę nad tymi, co tę ziemię użyźniają. Tym bardziej, że praca na roli to wielkie zmagania z przyrodą. Rolnik nie ma limitów czasowych, rolnika nie chronią żadne kodeksy pracy - mówił wójt. W. Zimowski przypomniał, że praca na roli to praca przy pomnażaniu chleba, a więc ma wymiar nadprzyrodzony. Zwrócił uwagę na duże tradycje ludowe miejscowości, która była gospodarzem dożynek, a także na duży potencjał intelektualny mieszkańców Lichwina. Za bardzo dobry znak uznał to, iż starsze pokolenie mieszkańców tak dobrze współpracuje z młodymi. Głos zabrali ponadto zaproszeni goście - poseł Józef Rojek i wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, a starosta tarnowski Mieczysław Kras obiecał, że jeszcze w tym roku wyremontowana zostanie droga powiatowa przez Lichwin.

Czas umilał potem występ Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzie”. W konkursie wieńca dożynkowego nagrodzono te przygotowane przez mieszkańców Lichwina i Woźnicznej. Wieniec z Lichwina pojedzie na dożynki powiatowe w Odporyszowie, a wieniec z Woźnicznej na ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze. Dyplomami uznania uhonorowano wieńce ze Świebodzina, Szczepanowic, Rzuchowej, Rychwałdu, Pleśnej, Łowczówka, Lubinki i Dąbrówki Szczepanowskiej i Janowic.

Zabawa taneczna, w rytm najlepszych polskich przebojów, trwała do białego rana...

 

 






















                                                              Copyright © 2007-2009 Gmina Pleśna