A K T U A L N O Ś C I


Polegli na polu chwały! Powiatowe i Gminne Święto Niepodległości w Łowczówku

W niedzielę 10 listopada około tysiąca osób, a wśród nich przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i centralnych, a także delegacje szkół z całego regionu przybyło na cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku, aby oddać hołd spoczywającym tutaj 113 żołnierzom I Brygady Legionów Polskich. W 95. rocznicę odzyskania niepodległości, 99. rocznicę Bitwy pod Łowczówkiem oraz w 99. rocznicę powstania I Brygady Legionów Polskich odbył się piętnasty Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy połączony z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

W organizację wydarzenia zaangażowane zostały gminy: Pleśna i Tuchów oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji ojczyzny, poległych i zmarłych legionistów, której przewodniczył ksiądz prałat Piotr Gajda - kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie. W homilii przypomniał on o zasługach dowódcy I Brygady Legionów pod Łowczówkiem, późniejszego generała Kazimierza Sosnkowskiego. Po Mszy Świętej odśpiewano hymn państwowy, który rozpoczął oficjalną część uroczystości.

W czasie obchodów głos zabrali m.in. gospodarze uroczystości - wójt gminy Pleśna Stanisław Burnat, który odtworzył pokrótce szlak bojowy I Brygady Legionów oraz przypomniał o szczególnym znaczeniu łowczowskiego cmentarza. Starosta tarnowski Roman Łucarz powiedział natomiast, że mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego są odpowiedzialni za to, żeby pamięć o legionistach polskich i ich heroicznej walce nie zginęła oraz podkreślał wyjątkową wartość pokoju, o który walczyli nasi przodkowie. Głos zabrali również Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, posłowie Włodzimierz Bernacki, Michał Wojtkiewicz oraz rotmistrz i dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 pułku Strzelców Konnych Stanisław Radoń. W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci z potrójną salwą honorową, a w niebo wypuszczono kilkadziesiąt gołębi. Przy kaplicy delegacje złożyły wieńce, a następnie wspólnie odśpiewano "Rotę".

Uroczysty charakter święta od kilku lat podkreślają przemarsz Kompanii Honorowej 5. Batalionu Dowodzenia 2. Korpusu Zmechanizowanego im. Gen. Broni Władysława Andersa z Krakowa, licznych pocztów sztandarowych, oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Szczepanowic oraz oprawa słowna Chóru Parafialnego z Pleśnej. Po uroczystościach na cmentarzu odbył się piknik historyczny połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i legionowych, prowadzony przez zespół "Arka" z Lichwina prowadzony przez p. Ewelinę Kocik oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rzuchowej pod opieką p. Doroty Przęczek.

Tradycyjnie podczas zlotu niepodległościowego można było posilić się ciepłą grochówką, otrzymać kartę uczestnika, broszury promujące region i lokalny patriotyzm, a także zakupić książki i pocztówki. Dzień później odbyła XI Sztafeta Pamięci Łowczówek - Zakliczyn.

Bitwa pod Łowczówkiem jest wydarzeniem, które pokazało, że Polacy są narodem odważnym - nie oczekiwali biernie na odzyskanie wolności, ale zbrojnie o nią walczyli, niejednokrotnie płacąc za to najwyższą cenę. Cmentarz w Łowczówku jest jednym ze 111 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w powiecie tarnowskim, spoczywa tam w sumie 113 legionistów I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, którą dowodził ppłk Kazimierz Sosnkowski.

Zloty niepodległościowe i tradycja organizowania ich w tym miejscu sięga okresu międzywojennego, wznowiono ją 15 lat temu. Co roku w obchodach Święta Niepodległości na cmentarzu w Łowczówku bierze udział około tysiąc osób, w tym szczególnie dużą grupę stanowią dzieci i młodzież ze szkół regionu, miłośnicy turystyki pieszej oraz grupy rekonstrukcyjne. Święto to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, stąd można się spodziewać, iż w przyszłym roku, w setną rocznicę bitwy pod Łowczówkiem, zlot niepodległościowy będzie miał jeszcze bardziej okazałą oprawę i jak co roku na długo zapadnie w pamięć jego uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy:

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy
(fot. Krzysztof Jasiński):                                                              Copyright C 2007 Gmina Pleśna