A K T U A L N O Ś C IWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie wybrzmiewał hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna największa w Polsce kwesta przeznaczona jest na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej ludzi starszych.

Orkiestra nieprzerwanie, po raz dziewiąty zagrała także w Pleśnej. 23. Finał WOŚP w Pleśnej organizowany był przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna - tutaj też miał siedzibę sztab orkiestry pod kierownictwem Daniela Zielińskiego. Sztab zasiliło 20 wolontariuszy, których w niedziele od godzin porannych można było spotkać w wielu miejscach gminy Pleśna.

Atrakcje zaplanowane w związku z 23. Finałem nawiązywały do Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło kolęd, kolędników, rozśpiewanych dzieci i jasełek. Program zainteresował mieszkańców gminy, o czym świadczył chociażby brak miejsc w sali widowiskowej Centrum Kultury. O godzinie 17.00 rozpoczęła się oficjalna część Finału pn. "Popołudnie z kolędą", którą prowadzili wieloletnia zaangażowana wolontariuszka Magdalena Budzik oraz szef sztabu Daniel Zieliński. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się chór ze szkoły podstawowej w Pleśnej prowadzony przez p. Małgorzatę Matras. Wysłuchane cztery utwory nagrodzone zostały gromkimi brawami publiczności. Kolejno na scenie zagościli kolędnicy, ci młodsi - "Małe Pleśnioki". Odmłodzona grupa, mająca za sobą dzień wcześniej debiut sceniczny w Lipnicy Murowanej, wystąpiła z programem pastuchy. Finał WOŚP w Pleśnej po raz drugi wsparł także dziewczęcy chór "Raggi di Sole" z Rzuchowej, prowadzony przez p. Dorotę Przęczek. Dziewczyny prócz popularnych polskich kolęd, wykonały także mniej znane utwory.

Zanim publiczność obejrzała kończące cześć artystyczną jasełka, wysłuchała recytacji pieśni J. Kochanowskiego "Czego chcesz od nas Panie" w wykonaniu Wiktorii Kot, uczennicy Szkoły Podstawowej w Janowicach oraz pokaz taneczny Kingi Łazarz z Janowic. Poproszony o zabranie głosu wójt Józef Knapik wspomniał, iż tego typu przedsięwzięcia łączą ludzi. Wyraził zadowolenia, iż tylu mieszkańców przybyło na ten finał. Jasełka w wykonaniu grupy "Młodzi Gniewni" dostarczyły publiczności wiele wesołości i pozytywnych przeżyć. Aniołowie, diabły, pasterze, monarchowie, Herod, śmierć, Najświętsza Rodzina, żyd - wszyscy młodzi aktorzy nagrodzeni zostali owacjami. Grupa prowadzona jest przed dyrektora Centrum Kultury Jolantę Kuczerę - Stankowską. Finał zakończył tradycyjny pokaz fajerwerków nazywany "Światełkiem do nieba".

                                                              Copyright C 2007 Gmina Pleśna