A K T U A L N O Ś C I


FERYJNE ATRAKCJE DLA DZIECI - JAK WYPOCZYWAŁY I JAK SIĘ BAWIŁY

Te dwa tygodnie minęły za szybko, jakby na potwierdzenie słuszności powiedzenia "wszystko co dobre, szybko się kończy". Zasłużony odpoczynek dla uczniów wypełniony został atrakcjami, przygotowanymi przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna. W każdym dniu ferii od poniedziałku do piątku organizowane były zajęcia czy wyjazdy specjalnie dla uczniów - głównie ze szkół podstawowych.
W pierwszym tygodniu wypoczynku zorganizowaliśmy tzw. otwarte zajęcia modelarskie, które umożliwiły każdemu dziecku udział w jednorazowych warsztatach. Zajęcia odbyły się czterokrotnie: w Janowicach, Lichwinie, Rzuchowej i Szczepanowicach. Dzieci wykonywały latawce, wykorzystując m.in. drewniane listewki, karton, bibułę czy dratwę. Ćwiczyły zdolności manualne pod okiem pana Stanisława Kozka, założyciela i pomysłodawcy prężnie działającego kółka modelarskiego w Pleśnej. Wykonane przez dzieci w różnym wieku latawce były najlepszą nagrodą dla uczestników - mogły zabrać je ze sobą do domów, by wypróbować je, gdy przyjdą ciepłe dni. Każde dziecko uczestniczące w warsztatach miało pełne ręce roboty, zaangażowanie ze strony młodych techników było niesamowite, a naturalna radość malowała się na wszystkich buziach. Wiązanie dratwy, obwiązywanie listewek czy wykonywanie ozdób z bibuły może na początku niektórym nastręczały nieco trudności, jednakże po kilku próbach dzieci wykazywały się już większą sprawnością. Najmłodsi i najstarsi zostali uhonorowani nagrodami. Widać, że potrzebują tego typu zajęć, zwłaszcza w czasach, kiedy tradycyjną lekcję techniki zastąpiły zajęcia z komputerem. Pomysł z pewnością okazał się bardzo trafiony, o czym świadczy liczba zainteresowanych warsztatami - łącznie 69 osób. Materiały niezbędne na zajęciach zakupiliśmy po części z własnych środków oraz dzięki uprzejmości Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pleśnej.
Pierwszego tygodnia ferii rozpoczął się także cykl wyjazdów na lodowisko w Tarnowie - Mościcach. Zainteresowanie ze strony uczniów szkół podstawowych gminy było nad wyraz duże. Na łyżwy zapisało się - bagatela - prawie 170 osób! Siłą rzeczy musieliśmy podzielić tak liczną grupę - stąd aż czterokrotnie gościliśmy z dziećmi na tafli w Mościcach. Prócz pracowników Centrum Kultury opiekę nad grupami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: Krzysztof Sorys, Stanisław Faliński, Bogusław Szczepański i Paweł Ścieżka. Ich pomoc i doświadczenie okazały się bardzo cenne. Dzieci spędziły dwie tury po 45 minut jedna na lodowisku, z których druga ufundowana została przez Centrum Kultury. Znalazło się kilku śmiałków, którzy stawiali pierwsze kroki w łyżwach - po paru niegroźnych upadkach przy bandzie udało się przejechać pierwsze metry, a w końcu już pewniej i samodzielnie cieszyć się jazdą.
Z początkiem drugiego tygodnia Centrum Kultury w Pleśnej zaprosiło do siebie na bal historyczny - imprezę w duchu epoki średniowiecza, stosownych strojów i rycerstwa. Cześć dzieci i młodzieży przybyła do nas w odpowiedniej kreacji, za co zostali nagrodzeni upominkami. Poniedziałkowa impreza zorganizowana została we współpracy z bibliotekami gminy Pleśna oraz panem Stanisławem Kozkiem. Bal rozpoczął się o 10.00 wspólną zabawą taneczną, do której przygrywał zespół młodych muzyków z Janowic "..". Dzieci przednio bawiły się biorąc także udział w konkursach przygotowanych przez panie z poszczególnych filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Pleśnej. Nadto zobaczyliśmy pokaz walk rycerskich przygotowany przez młodszych i tych starszych członków Bractwa Rycerskiego "Orle Gniazdo" z Pleśnej, którym nieprzerwanie od ośmiu lat opiekuje się Stanisław Kozek. Chętni mogli założyć fragmenty zbroi średniowiecznego rycerza, a także sprawdzić wagę jego oręża. Na dzieciaki czekała też krótka prezentacja multimedialna związana z udziałem naszego bractwa w corocznym Turnieju Rycerskim "O złoty warkocz Tarłówny" w Dębnie pod Tarnowem. W przerwach czekały na bawiących się gorąca herbata i coś słodkiego, przygotowane i ufundowane przez GBP w Pleśnej.
Zaplanowaliśmy dla dzieci także chwile z teatrem. Dwa razy zabraliśmy chętnych na spektakle: "Powrót krasnoludków" - z myślą o najmłodszych oraz "Tajemniczy ogród" - widowisko dla dzieci z klas IV - VI. Dodatkowo w sali Centrum Kultury odbyły się dwie projekcje filmowe dla dzieci. Korzystając z własnego sprzętu, zaprezentowaliśmy przybyłym dzieciom i rodzicom dwie bajki: najnowsze "Smerfy" oraz czwartą część "Shreka". Choć nie było pełnej sali, cieszymy się, że dzieciom się podobało - staraliśmy się im stworzyć prawdziwe warunki kinowe. Kolejne pokazy już niedługo - dla dzieci i ich rodziców, starszego rodzeństwa - dla wszystkich.
Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację ferii zimowych, zaś w szczególności: Panom Krzysztofowi Sorysowi, Stanisławowi Falińskiemu, Pawłowi Ścieżka i Bogusławowi Szczepańskiemu za bezinteresowną pomoc i opiekę nad dziećmi na lodowisku, Panu Piotrowi Kajmowiczowi za zapewnienie autobusów wożących dzieci na lodowisko, do teatru i na bal, Pani Danucie Cich - dyrektorowi GBP w Pleśnej oraz paniom z poszczególnych bibliotek: Marii Krawiec, Annie Nytko, Barbarze Cieśla, Jolancie Ziobrowskiej, Marcie Biga za udaną współpracę i zaangażowanie Panu Stanisławowi Kozkowi za czas poświęcony dzieciom podczas zajęć i balu historycznego, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pleśnej za ufundowanie materiałów na zajęcia modelarskie, Zespołowi z Janowic za zapewnienie muzyki podczas balu.


 

 


                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna