A K T U A L N O Ś C I


ZAWDZIĘCZAMY IM WOLNĄ POLSKĘ

Po raz dwunasty w Łowczówku, w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, odbyły się uroczystości patriotyczne, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe wspólnie z gminami Pleśna i Tuchów. Jak zwykle było wspólne śpiewanie pieśni legionowych przy ognisku.

Najpierw na cmentarzu odprawiona została Msza Święta w intencji poległych i zmarłych Legionistów. Odbył się apel poległych, przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Wójt Wiesław Zimowski przypomniał, że to tutaj, w grudniu 1914 roku stoczyła się kluczowa dla naszego kraju bitwa I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego. Pod Łowczówkiem poległo 128 legionistów, 342 zostało rannych, kilkunastu dostało się do rosyjskiej niewoli. To wydarzenie jest symbolem ogromnego poświęcenia pokoleń Polaków w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę.

- Dlatego to właśnie dziś, stojąc u bram cmentarza w Łowczówku, w sposób szczególny pragniemy wyrazić wdzięczną pamięć o tych, którzy nie tylko żyli i pracowali dla Polski, ale także oddali za nią życie - mówił wójt. - Pamięć tamtych czasów powinna być dla nas szczególną zachętą do pracy i jak najlepszego kształtowania i wychowywania młodych pokoleń Polaków, w duchu szacunku dla naszej wspólnej historii. Przyzwyczajeni do wolnej Polski często zapominamy o poświęceniu naszych przodków. A to dzięki takim dniom jak 11 listopada 1918 roku możemy cieszyć się z wolnej Ojczyzny, demokracji i pełni swobód obywatelskich.

Głos zabrali także starosta Mieczysław Kras, wicewojewoda Stanisław Sorys, posłowie Michał Wojtkiewicz i Urszula Augustyn oraz Krzysztof Łowczowski. Obejrzeć można było program patriotyczno - artystyczny, w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Pleśnej. Przy ognisku śpiewano pieśni legionowe.

 

 


                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna