A K T U A L N O Ś C I


WSPOMNIENIE AKCJI "BURZA" W LICHWINIE

We czwartek, 28 października w Lichwinie odbyły się uroczystości upamiętniające 66. rocznicę Akcji "Burza" oraz zakończenie szlaku bojowego Batalionu Barbara 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Wicewojewoda Małopolski, Stanisław Sorys. Jak w ubiegłym roku, obchody zorganizowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Tarnów, Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych oraz gminnych.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy 16. PP. Armii Krajowej oraz Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lichwinie. Mszę celebrował proboszcz Parafii, ks. Jan Kwarciński. W wyjątkowym dla nas miejscu, przy drodze na Wał, gdzie rok temu odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą rozformowanie Batalionu "Barbara", obył się apel pamięci, złożono także wiązanki i wieńce. Pan Jerzy Pertkiewicz, naoczny świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, krótko przypomniał historię walk na Pogórzu i rozformowania Batalionu. Głos zabrali także Starosta Powiatu Tarnowskiego, Mieczysław Kras oraz Wójt Gminy Pleśna - Wiesław Zimowski.

Spotkanie pokoleń, gdzie kombatanci, żołnierze spotkali się z dziećmi, młodzieżą, odbyło się w "Zajeździe na Krzyżówkach" Stanisława Burnata i synów w Lichwinie - Rychwałdzie. Młodzi ludzie z zaciekawieniem słuchali opowieści sprzed ponad sześćdziesięciu lat. W ten sposób młodzież, która jest przyszłością naszego kraju, czerpie najcenniejsze wzorce, by wypełnić tę misję jak najlepiej.

 

 


                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna