A K T U A L N O Ś C IFinisaż Beaty Olszewskiej

W czwartek, 8 stycznia w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna miał miejsce finisaż wystawy prac pani Beaty Olszewskiej pn. "Łowczówek 1914 - mały epizod Wielkiej Wojny". Jak sam tytuł wskazuje, wystawa nawiązywała do upamiętnianego rokrocznie w gminie Pleśna krwawego starcia z udziałem I Brygady Legionów Polskich. Spotkanie otwarła dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna Jolanta Kuczera - Stankowska, która przywitała gości, w tym panią Beatę Olszewską, gospodarza gminy Józefa Knapika oraz dyrektorów szkół podstawowych w Pleśnej i Szczepanowicach.

Autorka wystawy przypomniała o historii bitwy, o dramacie młodych, często niepełnoletnich chłopców, którym przyszło walczyć w srogich zimowych warunkach; o żołnierzach, którym zamiast zasiąść przy rodzinnym wigilijnym stole, przyszło spędzić święta 1914 roku w zimnych okopach. Wspominała także o samej wystawie, o pracach, które traktuje jako malowane fotografie.

Uczestniczący w spotkaniu wójt Józef Knapik wręczył na ręce pani Beaty statuetkę za krzewienie pamięci o Bitwie pod Łowczówkiem. Korzystając z okazji, uhonorował także Gminną Bibliotekę Publiczną w Pleśnej oraz Centrum Kultury w Pleśnej pamiątkowymi ryngrafami za zaangażowanie w organizację imprez głównie o charakterze patriotycznym, związanych z setną rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny i boju pod Łowczówkiem. Pamiątki odebrali dyrektorzy wspomnianych jednostek organizacyjnych gminy.

Prócz prezentacji "fotografii", podczas spotkania można było obejrzeć rysunki dzieci ze szkół podstawowych w Pleśnej i Szczepanowicach, w których realizowany był projekt "Kochamy Polskę". Wśród przedstawianych przez uczniów postaci byli znani w Polsce i na świecie Polacy, m.in. Mikołaj Kopernik, Maria Curie - Skłodowska, św. Jan Paweł II, Fryderyk Chopin, Lech Wałęsa, Józef Bem, Władysław Sikorski. Na wystawie można było odczytać, iż w rocznicę wybuchu I wojny światowej i stulecie Bitwy pod Łowczówkiem chcemy pokazać sylwetki naszych wybitnych rodaków, którzy rozsławiali nasz kraj. Tym samym pragniemy okazać wdzięczność wszystkim wcześniejszym pokoleniom za wolną Polskę. Projekt w gminie Pleśna koordynowała autorka wystawy.

Obecnie wystawę prac pani Beaty można obejrzeć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pleśnej.

                                                              Copyright C 2007 Gmina Pleśna