W A R T O    Z O B A C Z Y ĆMiejscowość Pleśna

Miejscowość letniskowa w dolinie rzeki Biała Tarnowska i potoku Pleśnianka, 10 km na południe od Tarnowa otoczona dość stromymi, zalesionymi stokami Pogórza Ciężkowickiego. Pierwsze wzmianki : 1236 rok - data ta wyryta była na tragarzu w pierwszym kościele parafialnym, 1325 rok miejscowość w wykazie parafii, które płaciły świętopietrze na rzecz Stolicy Apostolskiej.

Zabytki: Kościół parafialny z roku 1930, wewnątrz zabytkowe obrazy z XVII i XVIII wieku.

Cmentarz z okresu I wojny światowej nr 173 na którym pochowano 34 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 29 armii rosyjskiej.

Atrakcje turystyczne: ścieżka dydaktyczno-ekologiczna o długości 1500 m, czas przejścia 10 przystanków 90 minut.

Obserwację przyrody ułatwi przewodnik, w którym znajduje się plan ścieżki z zaznaczonymi przystankami i komentarzem. Przewodnik można wypożyczyć w Gminnym Centrum Informacji w Pleśnej oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Trasa turystyczna, która rozpoczyna się w centrum Pleśnej i prowadzi na wzgórze Kopaliny w Łowczówku, na którym usytuowany jest największy cmentarz Legionów Polskich położony w miejscu bitwy I Brygady Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w dniach 22 - 25 grudnia 1914 r. Książka - przewodnik po trasie " Z Pleśnej do Łowczówka" Pana Ryszarda Kozika dostępna jest w Gminnym Domu Kultury w Pleśnej.


 

 
                                                              Copyright © 2007 Gmina Pleśna