A K T U A L N O Ś C I


KULINARNE FANTAZJE NA OWOCOWYM ŚWIĘCIE

Gorzałkę z malin, soki na surowo robione, ciasta z jagodami, placki preriowe, a nawet szczupaki czy sandacze kosztować można było podczas święta owoców i produktów pszczelich. Tym razem tytułami "Pleśnieński smak" wyróżnione zostały zapiekanka z warzywami i sosem pomidorowym, wino czerwone półsłodkie, podpłomyk z cukrem i miód lipowy z pasieki wędrownej.

Żartowano, że pogoda na święcie owoców i produktów pszczelich jest taka, jak cały ten rok dla producentów z gminy Pleśna, zwanej powszechnie owocowym zagłębiem. - To dla nas kiepski rok - twierdził Jan Majorek z Nieformalnej Grupy Producentów Owoców w Pleśnej, która zajmowała jedno ze stoisk wystawowych. - Mam cztery hektary malin, ale z części plantacji nic nie zbiorę, bo zgniły korzenie.

Mimo złej pogody i bardzo mokrego roku na święcie nie zabrakło smakołyków i kulinarnych nowości, przygotowanych w większości z tegorocznych zbiorów. Degustować można było gorzałkę malinową i malinowe soki na surowo robione, nalewki aroniowe, różne ciasta (wszystkim smakowały zwłaszcza serniki z owocami), robione z mąki kukurydzianej i pieczone na blasze placki predziowe, a nawet... szczupaki i sandacze, przyrządzone przez posiadające własny staw gospodarstwo agroturystyczne z Janowic.

Pani Zofia Gromba z Janowic nie przywiozła tym razem cieszących się w poprzednich latach dużą popularnością placuszków babuni, lecz zaskoczyła wszystkich... ABC warzywnym. Prezentowała się mająca już swoją renomę winiarnia państwa Michałowskich z Rzuchowej.

W kategorii "potrawy domowe" tytułem "Pleśnieński smak" wyróżniono zapiekankę z warzywami i musem pomidorowym, przyrządzoną przez gospodarstwo agroturystyczne "U Zochy". W kategorii "wina i nalewki" uhonorowano wino czerwone półsłodkie z winnicy "Michałowin", za najlepszy wypiek uznano podpłomyk z cukrem z gospodarstwa "U Dajany" w Jastrzębiej, a w kategorii "miody" zwyciężył miód lipowy z pasieki z Chojnika.

Wręczono również nagrody w konkursie na najładniejszy przydomowy ogródek w gminie Pleśna.

Wieczorna zabawa taneczna z powodu opadów deszczu została odwołana i przeniesiona na najbliższą sobotę.


Wyniki konkursów przeprowadzonych na Święcie Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna 2010.


"Najładniejszy Ogród Przydomowy w Gminie Pleśna"
Komisja konkursowa:
  1. Ewa Iwaniec - przewodniczący
  2. Aneta Woźniak - zastępca przewodniczącego
  3. Jolanta Zych - sekretarz
  4. Joanna Jasielec - członek komisji
Wyniki:
I miejsce: Katarzyna i Tadeusz Bernaś z Pleśnej
II miejsce: Anna i Krzysztof Ryba z Pleśnej
III miejsce: Maria Bujak-Sikora z Lichwina
Wyróżnienie specjalne:
Barbara Trybus ze Świebodzina


Konkurs "Pleśnieński Smak" odbył się w czterech kategoriach:
1. Wina i nalewki, 2. Ciasta i wypieki, 3. Potrawy domowe, 4. Miody.
Komisja konkursowa:
  1. Wiesław Zimowski - Wójt Gminy Plesna
  2. Urszula Augustyn - Poseł na Sejm RP
  3. Mirosław Banach - Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego
  4. Małgorzata Dąblewska - Kierownik BP ARiMIR w Tarnowie
  5. Leszek Nowicki - Przewodniczący Rady Gminy Pleśna
  6. Barbara Kawula - MODR w Krakowie, PZDR w Tarnowie
Wyniki:

Kategoria 1. Wina i nalewki
I miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne "Michałowin" pana Jana Michałowskiego z Rzuchowej.
II miejsce: Stowarzyszenie Borzęcińsko-Radłowskie LGD - Przedgórze z Borzęcina
III miejsce: Nieformalna Grupa Producentów Owoców Miękkich reprezentowana przez państwa B i J Majorków z Pleśnej.

Kategoria 2. Ciasta i wypieki
I miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne "U Dajany" z Jastrzębii
II miejsce: Firma "MARCEPAN" z Pleśnej państwa Katarzyna i Władysława Janik
III miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Świerkami" państwa Doroty i Michała Kuczerów z Pleśnej.
Wyróżnienie:
Gospodarstwo Agroturystyczne "Niezapominajka" pani Sylwii Włodarczyk z Dąbrówki Szczepanowskiej,
Gospodarstwo Agroturystyczne "Ranczo Stetson" z Jastrzębii pani Marty Sowińskiej.

Kategoria 3. Potrawy domowe
I miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne "U Zochy" pani Zofii Gromba z Janowic
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" z Dębna
III miejsce Gospodarstwo Agroturystyczne "Nad Stawami" pani Jadwigii Sikora z Janowic

Kategoria 4. Miody
I miejsce: Pasieka Wędrowna pana Kornela i Błażeja Burnata z Chojnika
II miejsce: Koło Pszczelarzy z Pleśnej
III miejsce: Koło Pszczelarzy w Tuchowie

Najładniejsze stoisko wystawowe: Koło Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" z Dębna

Organizatorzy:
Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna
LGD Dunajec - Biała
Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Ochotnicza Staż Pożarna w Pleśnej

Sponsorzy:
Zakłady Azotowe w Mościcach SA
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Tarnowie
Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Przewodniczący Rady Gminy Pleśna

 

 






















                                                              Copyright © 2007-2010 Gmina Pleśna